June 23, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Retkipäivä järvellä

Kuuntele (audio)

Kuuntele ja katsele (video)

Mikä ihana kesäpäivä se olikaan! Aurinko paistoi kirkkaasti, loi lämpimän hehkun metsän ylle, ja järven kristallinkirkas vesi kimalteli kuin tuhat timanttia. Luna, valkoinen ankka, oli innoissaan voidessaan viettää päivän parhaan ystävänsä Sunnyn, keltaisen kanan, kanssa. He olivat suunnitelleet juhlat, jonka teema olisi retkipäivä järvellä. Luna oli kutsunut mukaan heidän ystävänsä, Frostin ja Oakleyn, kettuperheen poikasineen.

Kun he saapuivat järvelle, Luna ja Sunny eivät voineet olla huomaamatta runsaasti värikkäitä kaloja, rapuja ja eksoottisia eläimiä uimassa vedessä. He jopa huomasivat kyyhkysiä lentävän päänsä yläpuolella, ja Luna lähetti viestin ystävilleen, että he liittyisivät heidän juhliinsa.

Sukujuhlat

Kettuperhe saapui pian ja toi mukanaan viisi suloista poikastaan, jotka olivat täynnä energiaa ja jännitystä. Juhlat olivat täydessä vauhdissa, kaikki pelasivat pelejä ja viihtyivät hyvin. Piknik-korit olivat täynnä kaikenlaista herkullista naposteltavaa mehukkaista bugeista makeisiin marjoihin.

Kun he istuivat nauttimaan ateriaansa, he huomasivat, että puolet vieraista oli Lunan ja Sunnyn sukulaisia. Järven ympärillä asuneet pienet ankat ja kanat kuuluivat heidän suurperheeseensä, ja he olivat innoissaan juhliessaan yhdessä.

Lounaan jälkeen he päättivät kääntää veneet rannalla ylösalaisin ja nukkua niiden alla yön. Ilma oli lämmin ja tyyni, ja kaikki olivat väsyneitä, mutta tyytyväisiä. Kun he asettuivat yöksi, he yhtäkkiä kuulivat kahinaa pensaista. Ulos tuli iso vihreä karhu, jonka turkki kimmelsi kuunvalossa.

Aluksi kaikki hämmästyivät, mutta yllätykseksi karhu oli ystävällinen ja lopuksi kiitollinen piknikillä jaetusta ruoasta. Se esitteli itsensä Borikseksi ja selitti, että se oli matkustanut monta päivää löytääkseen ruokaa. Luna ja Sunny toivottivat Boriksen tervetulleeksi pikkuisiin juhliinsa, ja he kaikki jakoivat tarinoita ja nauroivat yhdessä.

Iltanuotiolla

Yön edetessä he päättivät laulaa nuotiolla, ja kaikki liittyivät laulamaan hassuja lauluja ja kertomaan vitsejä. Ketunpoikaset jopa opettivat Borikselle suosikkitemppujaan, ja hän hämmästyi niiden ketteryydestä ja nopeasta ajattelusta.

Yön lähestyessä Luna ja Sunny kiittivät ystäviään järvibileistä. He kaikki olivat yhtä mieltä siitä, että se oli ollut yksi kaikkien aikojen parhaista päivistä, eivätkä he malttaneet odottaa, että pääsevät tekemään sen uudelleen. Ja kun he ajautuivat nukkumaan tähtitaivaan alle, he tiesivät, että he säilyttäisivät aina tämän erityisen päivän muistoja yhdessä.

Yllätyslahja

Mutta he eivät tienneet, että Boriksella oli vielä yksi yllätys hihassaan. Heidän nukkuessaan hän alkoi kaivaa pientä kuoppaa hiekkaan, ja kun hän lopetti, hän katosi siihen. Seuraavana aamuna Luna ja Sunny heräsivät ja huomasivat, että Boris oli jättänyt heille erityisen lahjan – kauniin kivipatsaan ankasta ja kanasta, jotka pitivät toisiaan kädestä. Se oli heidän ystävyytensä ja yhtenäisyytensä symboli, ja se säilyisi arvokkaana muistutuksena heidän maagisista järvimaisemistaan ikuisesti.

In English