June 23, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Autoarvoitus

Rivissä (ei jonossa) on viisi autoa, jotka kaikki ovat keskenään eri merkkisiä ja värisiä. Jokaisessa on erityyppinen ja -tehoinen moottori ja kaikissa on erimerkkiset renkaat. Minkä auton moottorissa on tehoa 500 kW? Ohessa 15 vinkkiä helpottamaan ratkaisua.

1. Rolls Royce on kullanvärinen. 2. Volvon moottorin teho on 200 kW. 3. BMW:ssä on bensiinikäyttöinen moottori. 4. Musta auto on hopeanharmaan auton  oikealla puolella heti sen vieressä. 5. Hopeanharmaassa autossa on dieselkäyttöinen moottori. 6. 400 kW:n moottorilla varustetussa autossa on Bridgestonen renkaat. 7. Tummansinisessä autossa on Pirellin renkaat. 8. Keskimmäisessä autossa on sähkömoottori. 9. Mercedes on oikealta katsottuna takimmainen auto. 10. Nokian renkailla varustetun auton vieressä olevassa autossa on 300 kW:n tehoinen moottori. 11. 100 kW:n tehoisella moottorilla varustetun auton vieressä olevassa autossa on Pirellin renkaat. 12. Maakaasulla toimivassa autossa on Dunlopin renkaat. 13. Alfa Romeossa on Gislavedin renkaat. 14. Valkoisen auton vieressä on Mercedes. 15. Nokian renkailla varustetun auton vieressä oleva auto käyttää polttoaineenaan vetyä.