June 23, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Ilmaston vaikutus

Ympärillä vaikuttavat olosuhteet vaikuttavat kiistämättä ihmisten käyttäytymiseen myös parisuhteessa ja sen rakentamisessa. Jos -30 asteen pakkasessa on jotenkin helppoa muodostaa kiehtovaa suhdetta, niin silloin puhutaan kaiketi pingviineistä tai jääkarhuista. Itse en osaa kuvitella toppatakkien ja kaulahuivien keskellä lyllertävää yksilöä mitenkään seksikkääksi.

Matemaattisesti ajatellen, vaatteiden ja tiettyjen feromonien summa on aina vakio. Katsokaapa, kuinka etelän rantabaarissa pohjolan sohvaperunasta kuoriutuu macho naistennaurattaja. Feromoneja lentää ympärille lapiokaupalla. Toisaalta toimistossa takarivillä istuva hiljainen neiti herää eloon matkustaessaan trooppiselle saarelle, lämpimässä vaatteiden myötä lentävät kaikki feministiset aatteet romukoppaan heti kun ensimmäinen rantagigolo käy lepertelemässä ikuista rakkauttaan.