June 23, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Oivalluksia nr.1

Miksi monille miehille on tavattoman vaikeaa ymmärtää, että nainen on ihminen, jonka kanssa voi elää ja seurustella tasavertaisesti? Naisen paras ystävä voi olla mies tai nainen. Nainen voi naisellisuudestaan huolimatta olla älykäs ja hauska samaan aikaan. Naisen anatomiasta huolimatta naisten alusasut ja hygieniatarvikkeet eivät ole turhan kommentoinnin tai hihittelyn aiheita. Saman naisen kanssa mies voi vuorotellen hoitaa vakavasti liikeasioita ja nauttia elämän nautinnosta, ilman mitään draamaa tai eturistiriitoja. Nainen voi olla loistava äiti ja miehen unelmien partneri vuorotellen ja yhtä aikaa. Nainen on parhaimmillaan naisena ja saavuttaa parhaiten tasa-arvon naisena, siihen ei tarvitse esittää kovaa jätkää! kessu hampaissa ja haiseva kolpakko pöydällä. Kaikki on kiinni molemmista osapuolista, ei pelkästään miehestä ja lompakon paksuudesta, eikä naisen uhrautumisesta. Oivalluksia nr.1

Nämä muutamat “opetukseni” perustuvat asioihin ja puheenaiheisiin, joihin mm. olen törmännyt kuunneltuani miesten puheita naisista vuosikymmenien aikana. Olen pettynyt oman sukupuoleni edustajien esittämistä väitteistä, mielipiteistä, asenteista ja tietämättömyydestä. Jos poistan lauseista naista tarkoittavan objektin tai subjektin tilanteesta riippuen, usein ei voisi tietää puhutaanko koirasta vai polkupyörästä, joskus pelkästään polkupyörän satulasta tai polkimista. Tältä pohjalta en ihmettele, että naisellisuus on Suomessa kadoksissa. Haloo miehet!