June 23, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Omituinen matkakokemus

Kiinnitän kaikkialla huomiota teknisiin asioihin. Niinpä tässäkin tulee mieleen ensimmäiseksi lentoturvallisuuteen liittyvä asia, joka oli todella omituinen matkakokemus. Lensin keskellä talvea aikaisella aamulennolla Pietarista Jekaterinburgiin. Elettiin vuotta 2000. Matka muutenkin olisi pitkän tarinan arvoinen, mutta jäänpoisto lentokoneesta suoritettiin enemmän kuin erikoisesti. Kentällä hyöri ikivanha tankkiauto, jonka päälle oli asennettu miehen seistävä ohjauskori. Korin reunassa oli parimetrinen “harppuunatykki”, josta ei onneksi tullut harppuunoita vaan monimetrinen liekki. Liekinheittäjällä sulatettiin lumet ja jäät lentokoneen rungosta ja siivistä. Ikkunoihin lensi ryöppyämällä jäänpalasia ja olin sananmukaisesti “kauhusta kankeana”. Mitään kemikaaleja en nähnyt käsittelyn jälkeen käytettävän. Kaikesta huolimatta selviydyimme Jekaterinburgin kentälle asti kone kokonaisena ja matkustajat elävinä.