May 29, 2024

Aviokoulu

Parisuhteen lyhyt kertaus

Kotimainen ruoka

Suomalainen ruoka on kuulemma hyvää? No on se, niin kauan, kun ei ole käynyt jossain toisessa maassa, jossa ruoka ja ruokatarvikkeet yksinkertaisesti ovat parempia. Esimerkiksi Uusi Seelanti ja Portugali. Uuden Seelannin kaupassa maito-osasto on jotain ylivertaista. Portugalissa kun laittaa ruokaa, ei voi kuin ihmetellä, mikä siinä suomalaisessa ruokakorissa olisi sellaista, jota jää kaipaamaan. Löysin sentään yhden asian. Jos tykkää näkkileivästä, niin suomalainen näkkäri on kyllä hyvää. Paitsi tietenkin ruotsalainen Wasa-näkkäri, joka on vielä parempaa. Etelä-Euroopan kaupassa näkkärit muistuttavat pakkauslaatikon seinämästä leikattuja aaltopahvin palasia ja maku on ihan karseaa. Toisaalta, ei sitä Suomi/Ruotsi-näkkäriä voi kovin paljoa syödä, maha on kuralla viidennen palan jälkeen. Ilman sitä ongelmaa hyvää näkkäriä ei voisi koskaan saada tarpeeksi. Kylmän, rasvattoman maidon kera se on herkkua.

Huonon makuista näkkäriä
Pahan makuista näkkäriä.